Politik på Snapchat

thumb_snapchat004

Vi har tidligere skrevet om Teis Volstrup fra SF og Samira Nawa fra Radikale Venstre, der som de første i en valgkamp brugte Snapchat strategisk.

Det foregik op til EP-valget i maj 2014.

LÆS OGSÅ Politikere høster vælgere på Snapchat

Vi er nu trådt ind i et folketingsvalgår, og vi forventer at se flere politikere benytte nye kanaler til at ramme potentielle vælgere – herunder Snapchat, der er en oplagt mulighed til at ramme visse målgrupper.

Mange politikere er formentlig allerede på Snapchat, men er enten ikke begyndt at bruge det rettet mod vælgerne eller har kun tænkt sig at beholde det som private brugere.

Vi har her på bloggen samlet de politikere, der i mere eller mindre grad allerede har brugt mediet. Vi holder listen opdateret og forventer, at den bliver længere, jo tættere vi kommer på valget.

LÆS OGSÅ Folketingskandidater på Snapchat

Følg med herunder

Folketingskandidater

Anders Samuelsen (laansa), Liberal Alliance

Astrid Krag (astridkrag), Socialdemokratiet

Daniel Nyboe Andersen (nyboedaniel), Radikale Venstre

Carl Valentin (snappentin), Socialistisk Folkeparti

Casper K. Hedegaard (cappes), Radikale Venstre

Christian Scharling (c_scharling), Radikale Venstre

Fatma Øktem (ftmktm), Venstre

Giajenthiran Velmurugan (giajenthiran), Radikale Venstre

Jacob Mark (stemjacobmark), Socialistisk Folkeparti

Jakob Engel-Schmidt (engelschmidt), Venstre

Jeppe Mikkelsen (jeppemikkelsen), Radikale Venstre

Karen Melchior (karmel80), Radikale Venstre

Karsten Lauritzen (stemlauritzen), Venstre

Kasper Heumann Kristensen (kasperliberal), Liberal Alliance

Kristian Hegaard (don_kristiano), Radikale Venstre

Kristian Jensen (kr.jensen), Venstre

Lars Boje Mathiesen (larsbojemathies), Liberal Alliance

Laura Lindahl (lauralindahl), Liberal Alliance

Mads Rørvig (stemmads), Venstre

Manu Sareen (stemmanu), Radikale Venstre

Marianne Mørk Mathiesen (mmmathiesen), Liberal Alliance

Morten Dahlin (mortendahlin), Venstre

Poul V. Jensen (poulvjensen), Liberal Alliance

Ronja Rose Ravnskov (ronjaravnskov), Socialistisk Folkeparti

Rosa Lund (rosa_lund), Enhedslisten

Samira Nawa (samiranawa), Radikale Venstre

Sander Jensen (JensenSander), Radikale Venstre

Simon Emil Ammitzbøll (la_simonemil), Liberal Alliance

Simon Kollerup (s-kollerup), Socialdemokratiet

Sophie Danneris (sdanneris), Radikale Venstre

Sophie Løhde (sophieloehde), Venstre

Svend Thorhauge (svend-t), Radikale Venstre

Teis Volstrup (stem_teis), Socialistisk Folkeparti

Tommy Højegaard (tommyhoje), Liberal Alliance

 

Partier og ungdomspartier

Alternativet (aaalternativet)

Dansk Socialdemokratisk Ungdom (DSU1920)

Konservativ Ungdom (KUMT2014): Kun brugt i forbindelse med midtvejsvalget i USA 2014

Liberal Alliance Ungdom (liberalungdom)

Radikal Ungdom (radikalungdom)

Radikale Venstre (radikale)

SF Ungdom (SF_ungdom)

Venstres Ungdom (venstresungdom)

Venstre Ungdoms Formand (VUformand)

 

Tak for input til

Alexander Ryle @AlexanderRyle, Nanna Elming @NannaElming, Jonas R. Haugegaard @Hauge_JR, Troels Rung @runello, Henrik Andersen @h_andersen, Lars Aaes @LarsAaes, Anita Lykke Klausen @anitaxcph, Karen Melchior @Karmel80, Mona @monalogen, Christian Vedel @ChristianVedel

 

Seneste opdatering 31. maj 2015



Forfatter(e)

Relaterede indlæg

Top